Konsole - Dom Uphagena

Konsole w domu Uphagena – Artykuł

fotografie : materiały prasowe

W gdańskim Domu Uphagena można zobaczyć wyjątkowe stoliki konsolowe. Dwa takie egzemplarze zaginęły w okresie II Wojny Światowej.


Rekonstrukcje dwóch stolików konsolowych można zobaczyć w Domu Uphagena w Gdańsku. We wtorek 18 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. To właśnie z tej okazji przez artystę Stanisława Wyrostka dokonana została rekonstrukcja dwóch wyjątkowych eksponatów. Zabytki znajdujące się na stanie jednego z najstarszych muzeów w Gdańsku zaginęły w 1945 roku.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Rekonstrukcje wyjątkowych stolików z okresu II WŚ w gdańskim Domu Uphagena

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 r. Tego dnia społeczności mogą podziwiać w muzeach eksponaty o wyjątkowym znaczeniu dla lokalnej kultury, ale też całych narodów.

– Z tej okazji w wielu instytucjach organizowane są seminaria i wykłady poświęcone ochronie zabytków. Muzeum Gdańska postawiło jednak uczcić święto w inny sposób, zwracając uwagę na problem dziedzictwa utraconego – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Straty, jakie poniosło gdańskie dziedzictwo w okresie XX wieku, są ogromne.

– Wśród długiej listy obiektów, które zaginęły w czasie lub po zakończeniu drugiej wojny światowej znajdują się dwa stoliki konsolowe zdobiące niegdyś jadalnię Domu Uphagena. Oryginały powstały w Gdańsku w III ćwierci XVIII wieku. Para stolików konsolowych miała półokrągłe marmurowe blaty o falistych, profilowanych obrzeżach. Blaty były wsparte na dwóch wygiętych nogach, ozdobionych pełnoplastyczną dekoracją roślinną, stanowiącą w górnej partii podparcie oskrzynień. Te były dekorowane półplastycznym ornamentem geometrycznym i roślinnym, złożonym z pionowo ustawionych liści akantu – informuje dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.

Wyjątkowe eksponaty „powróciły” do Domu Uphagena w Gdańsku

Meble były eksponowane w dużej jadalni na filarach międzyokiennych pod lustrami. 11 kwietnia 1944 roku wraz z innymi elementami wyposażenia niemieccy konserwatorzy przewieźli je do majątku rodziny Gaebel w Małym Gorzędzieju koło Tczewa. Ślad po nich zaginął.

Teraz, dzięki rekonstrukcji stołów na podstawie archiwalnych zdjęć wykonanej przez Stanisława Wyrostka, meble mogły powrócić do gdańskiego muzeum. Artysta, a także rzeźbiarz jest znany licznych rekonstrukcji zdobiących Dwór Artusa.

 

O wyjątkowości nowej rekonstrukcji świadczą zdjęcia. Eksponaty będą prezentowane w ramach wystawy stałej.